Tel: (+420) 773 588 930
E-mail: vhorakova@hotmail.com

PŘÍBĚHY KLIENTŮ

12.1.2021

Neumím se radovat ze života. Co s tím? Takový dotaz jsem dostala od mladého 28letého podnikatele. Často řeší, že se neustále a hodně porovnává o ostatními, je fyzicky stažený, projevuje se u něj úzkost, má stažená ramena. Neumí se pohybovat ve společnosti více lidí – přináší mu to úzkost a stres. Ale umí krásně jednat, pokud je jen s jednou další osobou, umí naslouchat, být empatický a pomoci svým klientům. Od přírody je extrémně citlivý, pořád se kontroluje. Není divu, když se podíváme do historie – rodiče byli perfekcionisti.

Dovede si to představit s takovým „vybavením“ je těžké rozvíjet vlastní business. Pracovali jsme spolu jen krátce, ale měli jsme možnost se podívat na různé „části“ jeho osobnosti – na workoholika, melancholika, introverta, siláka, moudrého muže. Co mu, které tato část dává a jak funguje. Neuvěřitelně krásné cvičení- a může si jej udělat každý z nás doma.

A výsledky – klient je schopný sám sobě mnohem více rozumět a „nenechat se převálcovat zevnitř“, ale reagovat tak jak potřebuje v dané situaci. :-D

8.1.2021

Klientka chce, aby manžel šel na terapii, ale on nechce. Toto je dosti častý dotaz či stížnost. Jak to funguje? Terapii nelze dát jako dárek. Na terapii člověk musí chtít chodit, musí cítit potřebu něco změnit, upravit. Klient vnímá, že to, jak jsou věci teď mu již nevyhovuje. Většinou se lidé na terapii dostanou z nějakého vážného důvodu – ať už fyzického nebo psychického – autonehoda, rozvod, …

Ale zpět ke stížnosti mé klienty. Co s tím? Dá se s tím vůbec něco dělat? Ale ano a již kolikrát jsem se toho stala svědkem, když začne na terapii chodit jeden z páru – mění se postupně sám, ale také se mění energie v páru a tím pádem …i ten druhý – v tomto případě manžel. Dost často to dojde tak daleko že druhý člověk z páru začne na terapii také chodit.

A jak to dopadlo v tomto případě? Moje klientka, jež byla původem z Asie se naučila vyjadřovat své emoce a potřeby – byla to tedy fuška to Vám řeknu. Na všechno ze začátku říkala své zaříkávadlo: „I am fajn“,“ l am good“. Ano byla tak vychována. Nevěděla, že také jsou jiné možnosti. Ale zvládli jsme to – a jak se jí změnil partnerský život – no to si asi domyslíte sami ne?

PS. Terapie jí tak nadchla že se sama stala studentskou body – psychoterapie v Evropě. A pak že zažité vzorce a schémata nelze změnit.

5.1.2021

V práci se lidé začínají ozývat, že je čas, aby byl zvolen nový prezident. Co mám dělat? Ptá se mě prezident velké mezinárodní Korporace.

Jsem ve své funkci již dlouho, již dlouho bydlím v různých zemích v Evropě. Zvykli jsem si tady celá naše rodina, děti tady chodí do školy, mají zde své kamarády, ani Ameriku už neznají narodili se tady. Pořád na to musím myslet, nedokážu se uvolnit. Cítím hrozně moc bolesti, hněvu, smutku, úzkost i nervozitu.

Nevím, co s tím mám dělat. Pracovali jsme na tom, abychom uvolnili strach, hněv, i smutek, abychom klienta znovu dostali do těla – aby byl schopen ,,vypnout hlavu" uvolnit se, postarat se o svůj vlastní emocionální ,,blázinec".

Povedlo se klient odchází uvolněný. ,,V těle" a je schopný novým výzvám čelit čelem a v přítomném okamžiku. :-D

Další setkání jsem se dívali i na strach ze změny a přechodu v práci. Kde je jeho životní smysl – po tolik let mu toto práce a jeho vysoká pozice dávali. Chtěl znovu najít svůj smysl života. To jsou krásná a hluboká témata a jsem vždy vděčná, když se jich jako terapeut mohu zúčastnit a být klientovi průvodcem.

16.12.2020

Jak jsem „ZKLAMALA“

Cíl byl: Odstranit fóbii z eskalátorů dovedete si to představit mladá slečna v Praze – metro, obchodní domy – „nástrahy“ jsou všude. 2 měsíce jsme řešili vše možné, ale výsledek nebyl takový, jak bych si představovala. Slečna sice zvládla krátké eskalátory, ale ty dlouhé jí stále nedělali dobře. ,,ACH JO: ZKLAMALA JSEM JAKO PSYCHOTERAPEUT" :-( Samozřejmě Vím, že klientovi mohu být POUZE nápomocná, zvu ho k ,,návštěvě" nekomfortních zón, neb tam se ,,ten zázrak" změny a transformace stane. Aneb jak nám říká známý idiom ,,když dělám věci stále stejně – výsledky budou také stejné". Já bohužel nebo bohudík? práci za klienta neudělám. Jen jej mohu pozvat, ale je už na klientovi samotném, zda výzvu přijme a jak rychle nebo pomalu potřebuje pracovat. ALE TO PŘEKVAPENÍ :-D

Když mi maminka sdělila vedlejší účinky naší spolupráce. Mladá slečna byla do té doby extrémně stydlivá, ve škole nekomunikovala, držela se stranou od kolektivu, doma se vyhýbala společnému stolování a společným aktivitám. Měla problémy s přijetím svého těla, neboť procházela zrovna pubertou. Toto vše se změnilo: slečna se stala sebevědomou, přijala své tělo, začala se zapojovat a komunikovat nejen v kruhu rodinném, ale i ve škole, a hlavně je z ní usměvavá slečna.

Takové vedlejší účinky si nechám líbit.

4.12.2020

Ze zakřiknuté, ne-sebevědomé a nemluvné slečny se stala sebevědomá a společnost vyhledávající

Přišla za mnou maminka dospívající slečny. Její dcera, ač bystrá a inteligentní byla neskutečně zakřiknutá, ve škole se s nikým nebavila, spolužákům a společenským akcím se vyhýbala, doma s rodinou také nekomunikovala.

Jsem specialista pro dospělé, ale během mé kariéry za mnou chodili i děti a dospívající-ty mám moc ráda, krásně se s nimi pracuje. Zde to ale byla výzva, slečna nedokázala vůbec komunikovat ani mluvit. CO S TÍM? Nevadí jsem body -psychoterapeut využili jsme pohybu a zkombinovali to s art terapií.

Když se rodina stěhoval do USA přišli mi rodiče poděkovat: „Úplně jste naši dceru ,,předělala", je to někdo úplně jiný, baví se s námi, užívá si času s rodinou, našla si kamarády, začala chodit na společenské akce. Ale s něčím se Vám přiznáme. Dostali jsme doporučení na psycholožku a na Vás. Chtěli jsme se objednat k psycholožce, máme rádi „klasický“ přístup a o Vás nám říkali, že pracujete s tělem a máte i jiné neortodoxní přístupy. Až u Vás jsme zjistili náš omyl, ale už jsme to nechali být. Naše dcera milovala vaše schůzky chodit na schůzky s Vámi, když někdy musela vynechat nebyla ráda. Moc děkujeme a prosím doporučíte nám někoho jako jste vy v USA"?

26.11.2020

Firma spadla z milionových příjmů do mínusu – a co teď s tím?

Firma řešila změnu v oblasti jejich působení, byli na trhu více než 20 let. Historicky byli velice úspěšní a měli velké zisky, ale v posledních letech se potřeby trhu změnily a majitel firmu neustále dotoval.

Zaměstnanci, ale bohužel pracovali stále stejně, bránili se změnám a posunu, byli zvyklí na to že jim každý měsíc přistane na účtu výplata, ale nebyli zainteresovaní na ziscích či spíše ztrátě firmy. Ve firmě jsme změnili motivovanost zaměstnanců, naučili jsme je, aby zisk firmy byl i jejich ziskem, přenastavili zodpovědnosti, provedli změny v týmu, propustili některé zaměstnance, naopak zaměstnali nové, rozdělili firmu na jednotlivé sektory, neziskové části se ukončili a firma ponechala jen ziskové. Celková přeměna ale vyplatila se. :-D

2.10.2020

Bylo to dvacet roků zpátky. Tehdy jsem pracovala pouze jako psychoterapeut pro jednotlivce, ne pro firmy. Měla jsem klienta, australského podnikatele, u něhož se dařilo odbourávat osobní problémy a fóbie. V určitý okamžik však po mě chtěl podstatně více než odstranit více než jeho strach z létání.
„Ta firma mě nevydělává. Prosím potřebuji pomoc jinak to prostě nedává smysl.“
Mnoho poboček po celé Austrálii ještě více práce a problémů.
Já mu na to říkám: „nejsem business konzultant“ on mě na to: „Já vím, že mi umíš pomoct.“

----

Dokázali jsme to. Ten člověk má mnohem šťastnější osobní život a jeho společnost mu dáví víc, než mu bere. Jsou to odlišné disciplíny, tak o tom mluví všichni osobní život a práce – pojďme to nemíchat, asi by to bylo jednoduché, ovšem oni se mezi sebou míchají, aniž bychom chtěli.

13.11.2020

Jak se z „leklé ryby“ stala vášnivá žena? Je to vůbec možné?
Ale ANO!

Měla jsem klientku v Austrálii, původně za mnou přišla se zdravotními problémy na těch jsme samozřejmě pracovaly. Ale nejsem doktor a moje práce má přesah do různých oblastí. Zjistily jsme, že její sexuální energie je „zafixovaná“ v minulosti. To mě překvapilo byla to velice mladá žena, která byla vdaná chvilku a svého manžela velmi milovala. Nicméně když jsem se na její intimní život zeptala. Odpověď byla „neexistuje“. Jak smutné :-(

Ale to krásné překvapení – když přišla další týden byla to úplně jiná žena. Jejích ložnice zažívala neuvěřitelnou vlnu vášně. Dokonce manželovi přiznala, že chodí na terapie – do té doby mu to tajila. Manžel na to: „jestli terapie bude mít takovéto báječné výsledky tak ti je moc rád budu platit“.

A co její zdravotní stav? Ano ten se zlepšil. Ale vždy mě mile překvapí "vedlejší účinky" terapie.

9.11.2020

Novinka: Začala jsem pracovat s Covid 19.

Přišlo to nečekaně když několik mých klientů onemocnělo. A výsledky? Zatím pozitivní. Samozřejmě nenahrazuji lékařskou pomoc.

Ale povedlo se nám urychlit zlepšení a zmírnit příznaky. Tak jsem za to moc vděčná.

Pokud by někdo měl zájem o více informací klidně piště do soukromé zprávy nebo volejte ráda pomůžu, pokud to bude možné.

6.11.2020

Co na Vás prozradí vaše tělo? Je možné z „tvaru těla“ něco vyčíst?
Ale ano! Na co se můžeme podívat? Silný x štíhlý krk, vysoké x nízké nárty, tenká x silná lýtka. Body – psychoterapie používá tělo jako diagnostický nástroj. Kdo toto použil a popsal poprvé? Willhem Reich, rakouský doktor a psychoanalytik, žák Sigmunda Freuda, ve své knize Character Analyses 1933.
Náš původ – to, jak jsme vyrůstali, jak se k nám chovali naši rodiče, učitelé, babičky a dědečkové - to vše nás ovlivňuje. Výzkumy říkají, že se naše osobnost z 90 % vytvoří do věku 6 let. Pokud nám není dobře vytvoříme si strategie pro přežití.
Příklad: strategie, které známe i zvířat v nebezpečí volí: uteč, schovej se nebo zaútoč. Která je ta vaše? Jak nás tato rozhodnutí ovlivňují? Schováme-li se, pokud nám hrozí nebezpečí je to v pořádku, ale pokud tuto strategii nevědomě uplatňujeme, může se přeměnit i v to že budeme zalezlí pod duchnou a nevystrčíme ani nos a život nám tak uteče. Při společné práci odhalujeme, jaké strategie používáme – jestli a jak nám „slouží“ či naopak jestli nám „ničí“ život a vše „napravujeme“ abychom žít život naplno a neničili jsme si naše vztahy.
Zůstaňte naladěni – brzy se k této neuvěřitelně zajímavé kapitole vrátíme a povím Vám více informací a jak je můžete využít ve svém životě.

26.10.2020

Mladá žena, podnikatelka
Řešíme její přestěhování z ČR do severní Evropy za chlapem, který chce, aby se za ním přestěhovala do jeho země, ale odmítá s ní bydlet. 99 % lidí z okolí jí řeklo „Kopni ho do zadku.“ Jak spolu pracujeme? Samozřejmě pracujeme s hněvem, smutkem, pracujeme na strachu z přestěhování, i na otevření srdce a „pánve“.

Bohužel její historie není vůbec jednoduchá vyrostla v rodině, kde byl otec stále nepřítomný a matka měla přehnané nároky – šikana od matky – i učitelky nechápali proč jí matka škrtla úkol: „Není dost pěkně napsaný – znovu a ještě jednou!“

Partnerům všeobecně nevěřila, nevěřila že pro ni tady budou a ve vztazích historicky zůstávala, jen aby nebyla sama. Coby dospívající prošla šíleným zážitkem, kdy byla donucena skupině mladíků udělat orální sex za všeobecného hlaholu, a dokonce jí před všemi donutili mít sex s jedním mladíkem z celé party. To se samozřejmě projevilo na všech jejích dalších vztazích.

Uvolnili jsme postupně všechny tyto bloky – a výsledek? Dnes se svým partnerem žije v jeho zemi a mají společnou domácnost, byl jí neuvěřitelnou podporou jak při aklimatizaci na novou zemi, při jejím podnikání ale hlavně je jí báječných partnerem, se kterým si rozumí a mají také hezký intimní život. A že prý nemožné není možné?

13.10.2020

Máte problémy, že? Práce, rodiče, peníze. Dobře. Teď si představte, že žijete v cizí zemi s opravdu odlišnou kulturou, než je ta vaše.
Chcete své rodině pomoct, snažíte se jí zabezpečit a čím více se snažíte, tím více jdete proti jejímu tlaku. Jsou proti tomu, abyste dělali samostatné rozhodnutí, proti tomu, abyste dělali cokoliv jinak, než si zrovna usmysleli oni. Poslat je do háje a odříznout se od nich? To není tak jednoduché, když je v té situaci objektivně dostáváte do ohrožení života. A hlavě není to tak jednoduché, když chtě nechtě je máte rádi.
Vztah s penězi a vztah s rodinou se nedají tak snadno oddělit a případ, který výše popisuji je jen velmi extrémní ukázkou toho, co do určité míry zažívá většina populace.
Do jaké míry dělám, co opravdu chci a do jaké míry beru hledy na přání svých přátel a blízkých? Jak se dostat ven z bludného kruhu, kdy vydělávám peníze pro svoji rodinu, ale ta je nespokojená s cenou, kterou to stojí? S tím, kde pracuji, jak dlouho pracuji, často se vším.
Oddělovat psychoterapii od základní finanční analýzy a práce s vlastním příjmem lze, ale nepomáhá to. Peníze jsou stejně častým zdrojem stresu a tlaku jako naši blízcí. A zpravidla každý náš problém se stává hned z několika takových vrstev, které je zapotřebí odkrýt a vyřešit jednu po druhé.

9.10.2020

Můj druhý firemní klient?
Australská paní podnikatelka v nejlepších letech. Spolupracovali jsme na bázi osobní terapie. Řešili jsme stres, únavu, váhu a osamělost. A našli jsme příčinu. A ta byla v práci. Síť restaurací, asi si to umíte představit. 80 hodin práce týdně.
Začali jsme ekonomickými čísly. Spočítali jsme, že vydělává 6 dolarů za hodinu. Už v té době to bylo méně než minimální mzda /12$/. Kdo se může divit, že se to odrazilo i na jejím osobním životem. Tolik k souvislosti mezi psychoterapií a ekonomickými čísly. Ano, abychom změnili charakter jejích podnikání, musela se změnit ona sama. Znamenalo to použít body-psychoterapii, tedy práci nejenom s jejími myšlenkami, ale i s jejích fyzickými projevy. A zároveň následovala změna nastavení vztahů v její firmě.
„Chci mít firmu? Ano. Ovšem pro to, abych pracovala méně a vydělala více.“
Toto rozhodnutí jsme společně dostaly do praxe. A odrazilo se to na podnikání i životě jako celku. Ano ptáte-li se, taky podstatně zhubla. :-)body psychoterapie

Partneři * antispam * renovované náplně